Mon. Mar 27th, 2023

Jest to badanie profilaktyczne, które pozwala na wykrycie nieprawidłowości związanych ze stawami biodrowymi. Pozwolą na wczesne zdiagnozowanie dysplazji stawu biodrowego, przez co ułatwi jej leczenie i nie pozwoli na powstanie powikłań, które będą odbijać się na życiu dziecka. Wczesne wykrycie nieprawidłowości sprawi, że leczenie będzie krótsze i łatwiejsze do przeprowadzenia.

Gdzie przeprowadzić badanie USG bioderek

Badanie może być wykonane zarówno w publicznej przychodni, jak i prywatnie. Warto dziecko zapisać na nie jak najszybciej, w związku z długim czasem oczekiwania na badanie. W Neomedica można zapisać się za pomocą formularza on-line. Pełna oferta oraz informacje o badaniu dostępne są na stronie: https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/usg-bioderek-niemowlat

Jak przygotować malucha do badania

Maluch nie potrzebuje specjalnego przygotowania do badania. Maluchy na nie różnie reagują: jedne radością, inne płaczem. Pomóc może wcześniejsze nakarmienie oraz obecność rodzica przy badaniu. Dziecko spokojniejsze pomoże w szybszym wykonaniu badania. Stawy biodrowe malucha są niezwykle plastyczne, przez co bardzo szybko mogą ulec odkształceniom. Samo leczenie, jeśli zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie, będzie łatwiejsze dla małego pacjenta, a w wielu przypadkach po zmianach nie zostaje nawet ślad. Przy wczesnym wykryciu, czasami zastosowanie tzw. szerokiego pieluchowania może pomóc. Ale o tym musi zadecydować lekarz.

By Kartony