Fri. Jun 2nd, 2023
USG Bioderek

Jest to badanie profilaktyczne, które pozwala na wykrycie nieprawidłowości związanych ze stawami biodrowymi. Pozwolą na wczesne zdiagnozowanie dysplazji stawu biodrowego, przez co ułatwi jej leczenie i nie pozwoli na powstanie powikłań, które będą odbijać się na życiu dziecka. Wczesne wykrycie nieprawidłowości sprawi, że leczenie będzie krótsze i łatwiejsze do przeprowadzenia.

USG bioderek interpretacja wyników

Ultrasonografia (USG) bioderek jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych u niemowląt i małych dzieci. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie wad rozwojowych stawów biodrowych, co umożliwia szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Interpretacja wyników USG bioderek jest kluczowa dla właściwej diagnozy i leczenia. W poniższym artykule omówię najważniejsze aspekty interpretacji wyników USG bioderek.

Na początku należy zauważyć, że wynik badania USG bioderek może być inny u niemowląt w różnym wieku. Dlatego też, ważne jest, aby interpretacja wyników była dokładna i uwzględniała wiek dziecka.

Wynik badania USG bioderek może być przedstawiony w formie graficznej lub opisowej. Graficzna prezentacja wyników polega na przedstawieniu krzywej wzrostu w czasie, która pozwala ocenić, czy staw biodrowy rozwija się prawidłowo. Opisowa prezentacja wyników zawiera informacje na temat różnych parametrów stawu biodrowego, takich jak kąt kulszowo-udowy (KKU), głębokość panewki, dysplazja stawu biodrowego, itp.

Warto zwrócić szczególną uwagę na parametr zwany kątem kulszowo-udowym (KKU). Jest to kąt między kośćmi udową a miednicą, który jest kluczowy w ocenie rozwoju stawu biodrowego. Zazwyczaj, u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia, kąt ten wynosi około 60-70 stopni. Następnie, w miarę jak dziecko rośnie, kąt ten powinien zmniejszać się do wartości około 30-35 stopni w wieku 6-12 miesięcy. W przypadku, gdy kąt ten jest większy niż oczekiwano, może to wskazywać na dysplazję stawu biodrowego.

Innym ważnym parametrem jest głębokość panewki. Odpowiednia głębokość panewki jest niezbędna do zapewnienia stabilności stawu biodrowego. Zbyt płytkie panewki mogą prowadzić do luksacji stawu biodrowego, podczas gdy zbyt głębokie panewki mogą prowadzić do zwiększonej presji na staw biodrowy.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości w wynikach USG bioderek, konieczna jest konsultacja z ortopedą dziecięcym. Lekarz ten podejmie decyzję odnośnie dalszego postępowania i zaplanuje odpowiednie leczenie.

Wnioski:

 • USG bioderek jest niezwykle ważnym badaniem
 • Interpretacja wyników USG bioderek jest kluczowa dla właściwej diagnozy i leczenia.
 • Wynik badania USG bioderek może być przedstawiony w formie graficznej lub opisowej.
 • Warto zwrócić szczególną uwagę na parametr zwany kątem kulszowo-udowym (KKU) oraz głębokość panewki.
 • W przypadku wykrycia nieprawidłowości w wynikach USG bioderek, konieczna jest konsultacja z ortopedą dziecięcym.
 • Leczenie zależy od rodzaju i stopnia wady rozwojowej stawu biodrowego, ale może obejmować m.in. konsultacje z fizjoterapeutą, stosowanie specjalnych pieluch, a w niektórych przypadkach operację.
 • Ważne jest, aby rodzice byli świadomi znaczenia badania USG bioderek i regularnie je wykonywali u swojego dziecka, szczególnie w przypadku, gdy występują u niego czynniki ryzyka, takie jak dziedziczna predyspozycja czy uwarunkowania genetyczne.

Gdzie przeprowadzić badanie USG bioderek

Badanie może być wykonane zarówno w publicznej przychodni, jak i prywatnie. Warto dziecko zapisać na nie jak najszybciej, w związku z długim czasem oczekiwania na badanie. W Neomedica można zapisać się za pomocą formularza on-line. Pełna oferta oraz informacje o badaniu dostępne są na stronie: https://www.neomedica.pl/oferta/badania-specjalistyczne/usg-bioderek-niemowlat

Usg bioderek jak się przygotować

Przed przystąpieniem do badania USG bioderek warto poznać kilka wskazówek dotyczących jego przygotowania. W ten sposób możesz pomóc w zapewnieniu dokładnych wyników badania, co jest kluczowe dla właściwej diagnozy i leczenia.

Oto kilka wskazówek dotyczących przygotowania do badania USG bioderek:

 1. Przygotuj swoje dziecko Przygotuj swoje dziecko na badanie USG, opowiadając mu, czego może się spodziewać i dlaczego badanie jest ważne. Możesz również przedstawić mu zabawki lub książki, aby pomóc mu się zrelaksować w trakcie badania.
 2. Przynieś ze sobą potrzebne dokumenty Przynieś ze sobą wszelkie dokumenty medyczne, w tym wyniki poprzednich badań USG bioderek, jeśli takie były wykonywane.
 3. Wybierz odpowiedni strój Wybierz dla swojego dziecka wygodny strój, który będzie łatwy do zdjęcia. Przydatna może okazać się również specjalna pieluszka, która ułatwi przeprowadzenie badania.
 4. Nie nakładaj na dziecko żadnych kremów ani balsamów Przed badaniem USG bioderek nie nakładaj na skórę dziecka żadnych kremów ani balsamów, ponieważ mogą one wpłynąć na jakość wyników badania.
 5. Ogrzej pokój Upewnij się, że pokój, w którym będzie przeprowadzone badanie, jest odpowiednio ogrzany, aby dziecko czuło się komfortowo i nie odczuwało chłodu.
 6. Przygotuj się na przeprowadzenie badania W trakcie badania USG bioderek dziecko będzie musiało pozostać nieruchome przez kilka minut. Przygotuj się na to, aby pomóc dziecku pozostać spokojnym i nieruchomym przez cały czas badania.

Podsumowując, przygotowanie do badania USG bioderek nie jest skomplikowane, ale wymaga trochę planowania i uwagi. Przyjęcie kilku prostych kroków może pomóc w zapewnieniu dokładnych wyników badania i wygodnej procedury dla dziecka.

Maluch nie potrzebuje specjalnego przygotowania do badania. Maluchy na nie różnie reagują: jedne radością, inne płaczem. Pomóc może wcześniejsze nakarmienie oraz obecność rodzica przy badaniu. Dziecko spokojniejsze pomoże w szybszym wykonaniu badania. Stawy biodrowe malucha są niezwykle plastyczne, przez co bardzo szybko mogą ulec odkształceniom. Samo leczenie, jeśli zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie, będzie łatwiejsze dla małego pacjenta, a w wielu przypadkach po zmianach nie zostaje nawet ślad. Przy wczesnym wykryciu, czasami zastosowanie tzw. szerokiego pieluchowania może pomóc. Ale o tym musi zadecydować lekarz.

By Kartony